Kontenery morskie - charakterystyka, specyfikacja i zastosowanie kontenerów morskich

Kontenery morskie - charakterystyka, specyfikacja i zastosowanie kontenerów morskich | Omida Logistics

W tym kontekście kontenery morskie stały się nieodłącznym elementem przemysłu transportowego, umożliwiając bezpieczny i efektywny przewóz towarów na dużą skalę. Kontenery morskie zapewniają standaryzację, wygodę, bezpieczeństwo i optymalizację procesów logistycznych, co przyczynia się do zwiększenia wydajności i oszczędności dla przedsiębiorstw związanych z handlem międzynarodowym.

Spis treści

 • Czym są kontenery morskie?
 • Jakie mogą być zastosowania kontenerów morskich?
 • Jak załadować kontener morski?
 • Od czego zależy dobór kontenera morskiego?
 • Jakie są wymiary kontenerów morskich?
 • Oznaczenia kontenerów morskich
 • Jakie są rodzaje kontenerów morskich?
 • Dystrybucja kontenerów morskich
 • Podsumowanie

W tym artykule przedstawimy:

 • Definicję kontenera morskiego — wyjaśnimy czym są kontenery morskie, do czego służą, jakie są ich zastosowania i istotność w gospodarce morskiej.
 • Rodzaje kontenerów morskich - podanie szczegółowych wymiarów każdego rodzaju kontenera morskiego, przedstawienie graficzne oraz zastosowanie każdego typu kontenera.
 • Oznaczenia kontenerów - jak prawidłowo znakować kontenery morskie oraz odczytywać dane każdego kontenera.
 • Dystrybucja kontenerów - zakup kontenerów, gdzie składowane są kontenery morskie oraz dalsze przekazanie kontenerów morskich.

Co to jest kontener morski?

Kontenery morskie stanowią nieodłączny element globalnej logistyki i transportu towarów. Są to metalowe pojemniki, które zapewniają bezpieczny i efektywny sposób przewozu towarów drogą morską. Kontenery są specjalnie zaprojektowane, aby pomieścić różnorodne rodzaje ładunków, od jednostek paletowych po towary luzem. Dzięki standaryzacji wymiarów i konstrukcji kontenery są łatwe w obsłudze, a ich transport odbywa się bez trudu na statkach, pociągach i ciężarówkach. Składowanie kontenerów morskich odbywa się na placach przeładunkowych, gdzie w łatwy i szybki sposób kontenery mogą zostać załadowane na statek, ciężarówkę czy pociąg. Istotność transportu kontenerowego zaprezentowana jest na poniższej grafice, która przedstawia 15 największych portów w Europie oraz ich możliwości przeładunkowych.

Największe porty przeładunkowe - Omida Trade

Źródło: gospodarkamorska.pl

Jakie mogą być zastosowania kontenerów morskich?

Kontenery morskie znalazły szerokie zastosowanie w międzynarodowym transporcie towarów. Mogą być używane do przewozu różnorodnych rodzajów ładunków, takich jak produkty spożywcze, elektronika, tekstylia, chemikalia, materiały budowlane i wiele innych. Dzięki standaryzacji wymiarów kontenery są kompatybilne z różnymi środkami transportu, takimi jak statki, pociągi i ciężarówki, co umożliwia łatwe przenoszenie towarów z jednego miejsca na drugie.

Kontenery morskie znajdują swoje zastosowanie w wielu branżach i sektorach, takich jak logistyka, handel międzynarodowy, produkcja, budownictwo, a nawet w sektorze medycznym. Dzięki możliwościom przechowywania, zabezpieczania i transportowania towarów w sposób zorganizowany, kontenery morskie umożliwiają efektywne zarządzanie łańcuchem dostaw oraz minimalizację strat i uszkodzeń.

Jak załadować kontener morski?

Proces załadunku kontenera morskiego wymaga odpowiedniego planowania i organizacji. Istotne jest zoptymalizowanie przestrzeni wewnątrz kontenera, aby zmaksymalizować jego wykorzystanie. W przypadku towarów paletowych należy zastosować odpowiedni układ i stabilizację, aby uniknąć przemieszczania się towarów podczas transportu. Istnieje również konieczność właściwego zabezpieczenia towarów, takich jak stosowanie pasów zabezpieczających, blokad i mat antypoślizgowych. W przypadku towarów niepaletowych, takich jak towary luzem, mogą być wymagane specjalne urządzenia do załadunku, takie jak dźwigi lub wózki widłowe. Operacje załadunku kontenerów oraz ich obsługi odbywają się w tzw. Depotach czyli węzłach logistycznych, które odpowiadają za właściwe funkcjonowanie całego łańcucha dostaw. Nasza firma posiada Depoty kontenerowe w takich miastach jak Liverpool, Hamburg, Mediolan czy Barcelona.

Od czego zależy dobór kontenera morskiego?

Dobór odpowiedniego kontenera morskiego zależy od wielu czynników, które należy wziąć pod uwagę. Oto kilka kluczowych czynników, które wpływają na dobór kontenera morskiego:

 • Rodzaj towaru: Pierwszym krokiem jest określenie rodzaju towaru, który ma być przewożony. Czy jest to towar ogólnego przeznaczenia, towar chłodzony, towar niebezpieczny, czy może towar niestandardowy? Każdy rodzaj towaru może wymagać specjalnego rodzaju kontenera, takiego jak kontener chłodniczy, kontener cysterna lub kontener z otwieranym dachem.
 • Wymiary i objętość ładunku: Wymiary i objętość ładunku są ważne podczas doboru odpowiedniego kontenera. Jeśli ładunek jest mały, można wybrać kontener 20-stopowy (TEU), natomiast dla większych ładunków zaleca się kontener 40-stopowy (FEU). W przypadku ładunków o niestandardowych wymiarach konieczne może być skorzystanie z kontenera flat rack lub open top.

-Wymagania dotyczące temperatury: Jeśli ładunek wymaga utrzymania określonej temperatury, tak jak w przypadku świeżych produktów spożywczych, leków lub kwiatów, konieczne jest wybranie kontenera chłodniczego (reefer), który zapewni kontrolowaną temperaturę wewnątrz kontenera.

 • Wymagania dotyczące bezpieczeństwa: Jeśli ładunek jest wartościowy lub wymaga specjalnego zabezpieczenia, należy rozważyć zastosowanie kontenera z drzwiami rozsuwanymi lub dodatkowymi zabezpieczeniami, takimi jak plomby zabezpieczające.
 • Wymagania logistyczne i transportowe: Dobór kontenera zależy również od wymagań logistycznych i transportowych. Należy wziąć pod uwagę środek transportu, który będzie używany (statek, pociąg, ciężarówka), a także specyfikę trasy transportu i dostępne infrastruktury portowe.
 • Regulacje międzynarodowe: Należy pamiętać o zgodności z międzynarodowymi regulacjami dotyczącymi transportu towarów, takimi jak Międzynarodowe Konwencje o Bezpieczeństwie Kontenerów (CSC), które określają standardy bezpieczeństwa kontenerów.

Jakie są wymiary kontenerów morskich?

Kontenery typu morskiego występują w różnych rozmiarach, które są standaryzowane na całym świecie. Najpopularniejsze wymiary kontenerów to:

 1. Kontener 20-stopowy (TEU): Ma długość 20 stóp (około 6,1 metra), szerokość 8 stóp (około 2,4 metra) i wysokość 8,5 stopy (około 2,6 metra). Jest to najczęściej stosowany kontener w branży logistycznej. Sprawdź dostępność kontenera 20' DV w naszym sklepie!

 2. Kontener 40-stopowy (FEU): Posiada długość 40 stóp (około 12,2 metra), szerokość 8 stóp (około 2,4 metra) i wysokość 8,5 stopy (około 2,6 metra). Jest dwukrotnie dłuższy od kontenera 20-stopowego i oferuje większą pojemność. Kontenery 40' dostępne są w naszym sklepie internetowym!

 3. Kontener 45-stopowy wysoki (High Cube): Posiada takie same wymiary jak kontener 40-stopowy, ale jest wyższy, mierząc 9,5 stopy (około 2,9 metra) wysokości. Oferuje większą przestrzeń ładunkową dla towarów o większej objętości. Kontener 45' znajduje się w naszej ofercie kontenerów używanych.

Oznaczenia kontenerów morskich

Oznaczenia kontenerów morskich są ważne, aby umożliwić jednoznaczne identyfikowanie kontenerów i zapewnić prawidłowe zarządzanie nimi w trakcie transportu i logistyki. Oto najważniejsze oznaczenia, które można znaleźć na kontenerach morskich:

 1. Kod ISO: Kontenery morskie są zgodne z międzynarodowymi standardami ISO (International Organization for Standardization). Każdy kontener ma unikalny kod ISO, składający się z litery "U" oraz siedmiocyfrowego numeru identyfikacyjnego. Przykład: U1234567.

 2. Wymiary kontenera: Na zewnętrznej ścianie kontenera można znaleźć oznaczenia dotyczące jego wymiarów. Wymiary są podawane w formacie długość x szerokość x wysokość. Przykład: 20' x 8' x 8'6" oznacza, że kontener ma 20 stóp długości, 8 stóp szerokości i 8 stóp 6 cali wysokości.

 3. Maksymalne obciążenie: Kontener może również mieć oznaczenie dotyczące jego maksymalnego obciążenia. Jest to ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa i nie przekraczania dopuszczalnej wagi podczas załadunku kontenera.

 4. Numer kontenera: Każdy kontener posiada unikalny numer kontenera, który jest używany do jego identyfikacji. Numer kontenera składa się z liter i cyfr i jest wyraźnie oznaczony na zewnętrznej stronie kontenera. Przykład: ABCD1234567.

 5. Oznaczenia linii żeglugowej: Na kontenerach często znajdują się oznaczenia linii żeglugowej lub operatora, który jest właścicielem lub zarządcą kontenera. Mogą to być logo, nazwy lub symbole przypisane do konkretnej linii żeglugowej.

 6. Oznaczenia bezpieczeństwa: Kontenery morskie są poddawane różnym procedurom bezpieczeństwa, a ich stan jest regularnie sprawdzany. Na kontenerach mogą znajdować się oznaczenia dotyczące daty przeglądu technicznego, np. "CSC SAFETY APPROVAL".

Dodatkowo każdy kontener posiada oznaczenie zawierające m.in. kod właściciela, cyfrę kontrolą i numer seryjny. Poniższe oznaczenie zaprezentowane jest na poniższej grafice.

Oznaczenie kontenera - Omida Trade

Jakie są rodzaje kontenerów morskich?

Rodzaje kontenerów morskich różnią się w zależności od specyficznych potrzeb i wymagań ładunku, który ma być przewożony. Oto kilka popularnych rodzajów kontenerów morskich:

 • Kontener standardowy (Dry Van): Jest to najczęściej spotykany rodzaj kontenera. Ma zamkniętą metalową konstrukcję i jest odpowiedni do przewozu różnorodnych towarów, takich jak produkty spożywcze, elektronika, tekstylia i inne ładunki ogólnego przeznaczenia.

 • Kontener z drzwiami rozsuwanymi (Sliding Door Container): Ten rodzaj kontenera ma dodatkową funkcję drzwi rozsuwanych, które ułatwiają załadunek i rozładunek towarów, szczególnie w przypadku dłuższych ładunków, takich jak rury czy belki.

 • Kontener cysterna (Tank Container): Ten rodzaj kontenera jest przeznaczony do przewozu ciekłych lub gazowych substancji. Posiada specjalne zabezpieczenia i systemy, aby zapewnić bezpieczeństwo transportu substancji niebezpiecznych.

 • Kontener z otwieranym dachem (Open Top Container): Kontenery tego typu posiadają otwierany dach, co umożliwia łatwe załadunki i rozładunki ładunków, które wymagają dodatkowej przestrzeni lub mogą wystawać ponad standardową wysokość kontenera, na przykład drewniane skrzynie lub elementy prefabrykowane.

 • Kontener z platformą (Flat Rack Container): Kontenery typu flat rack są pozbawione jednej lub obu ścian bocznych oraz dachu, co umożliwia łatwe załadunki i rozładunki dużych, ciężkich lub niewymiarowych ładunków, takich jak maszyny, sprzęt budowlany czy elementy stalowe.

 • Kontener chłodniczy (Refrigerated Container): Ten rodzaj kontenera jest wyposażony w system chłodzenia, który umożliwia kontrolowaną temperaturę wewnątrz, co jest niezbędne do przewozu towarów wymagających utrzymania stałej temperatury, takich jak świeże produkty spożywcze, kwiaty czy leki.

Dystrybucja kontenerów morskich

Dystrybucja kontenerów morskich jest kluczowym elementem łańcucha dostaw. Zakup kontenera dotyczy przede wszystkim linii żeglugowych, które oferują regularne połączenia morskie na różnych trasach. Przewoźnicy morscy zarządzają flotami statków, które są odpowiednio przystosowane do przewozu kontenerów. W portach morskich istnieją specjalne terminale kontenerowe, gdzie odbywa się załadunek i rozładunek kontenerów. Proces dystrybucji obejmuje również logistykę związaną z transportem kontenerów z portu do miejsca przeznaczenia, wykorzystując różne środki transportu, takie jak pociągi, ciężarówki i barge. Jesteśmy zaangażowani w proces transportu kontenerów drogą morską z jednego portu do drugiego na całym świecie. Nasza firma jest kluczowym ogniwem w globalnym łańcuchu dostaw, umożliwiając skuteczną i efektywną wymianę towarów między różnymi krajami i regionami. Oferujemy szeroki zakres usług związanych z dystrybucją kontenerów morskich, obejmujących m.in. obszar brandingu kontenerów, składowania kontenerów oraz transportu kontenerów. Nasze usługi są dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów, zapewniając kompleksowe rozwiązania dla przemieszczania towarów na długie dystanse. Odwiedź nasz sklep, aby zobaczyć naszą ofertę nowych oraz używanych kontenerów morskich.

Podsumowanie

Kontenery morskie są kluczowym elementem logistyki i transportu towarów. Standaryzacja wymiarów i konstrukcji kontenerów pozwala na efektywne i bezpieczne przemieszczanie towarów drogą morską. Poprawne załadowanie kontenera oraz optymalizacja przestrzeni są kluczowe dla maksymalnego wykorzystania potencjału kontenera. Dystrybucja kontenerów odbywa się za pośrednictwem linii żeglugowych i portów morskich, a transport kontenerów jest realizowany przy użyciu różnych środków transportu. Zapoznanie się z podstawowymi informacjami na temat kontenerów morskich pozwoli profesjonalistom w dziedzinie logistyki lepiej zrozumieć i wykorzystać potencjał tych niezastąpionych narzędzi transportowych. Zapraszamy do kontaktu - chętnie odpowiemy na wszystkie pytania związane z tematyką dotyczącą profesjonalnej obsługi kontenerów morskich.

Więcej artykułów

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najnowsze informację na temat Omida Trade.

* Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowych w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną o treści pochodzących od Omida Logistics Sp. z o.o.
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez Omida Logistics Sp. z o.o. telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących celem przedstawienia informacji handlowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 lipca 2014 r. - Prawo telekomunikacyjne

Administratorem Państwa danych osobowych będzie Omida Logistics Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Omida). Można się z nami skontaktować w następujący sposób: listownie na adres: Aleja Grunwaldzka 472C, 80-309 Gdańsk, przez e-mail: bok@omida.pl lub telefonicznie: +48 58 741 88 14. Dane osobowe będziemy przetwarzać w celu przygotowania ofert dotyczących produktów i usług Omida. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdziesz tutaj.

Omida Logistics Sp. z o.o.
Copyright © Omida Logistics Sp. z o.o. 2010 - 2024
| Wszelkie prawa zastrzeżone
Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie plików Cookies. Więcej na Polityka Prywatności