Kontener morski - definicja, zastosowanie i wymiary

Kontener morski - definicja, zastosowanie i wymiary | Omida Logistics
Depot kontenerowy

Kontener morski - definicja

Kontener morski to specjalny rodzaj pojemnika, który jest wykorzystywany do transportu towarów drogą morską, kolejową oraz lądową. Jest to metalowa skrzynia o standardowych wymiarach, która została zaprojektowana tak, aby umożliwić łatwe przenoszenie, składowanie i załadunek na statki, pociągi lub ciężarówki.

Standardowe kontenery morskie mają zazwyczaj wymiary zgodne ze standardem ISO (International Organization for Standardization). Najbardziej powszechnym typem kontenera jest kontener 20-stopowy (20-foot) lub kontener 40-stopowy (40-foot) kontener.

Kontenery morskie są zwykle wykonane z wysokiej jakości stali, co zapewnia im wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne oraz mechaniczne. Mają również szczelne zamknięcia, które chronią towar przed wilgocią i uszkodzeniami.

Kontenery morskie są kluczowym elementem globalnej logistyki, umożliwiając efektywny transport towarów na długie odległości. Są szeroko stosowane w międzynarodowym handlu, umożliwiając łatwy przeładunek towarów z jednego środka transportu na drugi.

Wymiary kontenerów morskich

Kontener 20DV (20-foot Dry Van) to jeden z podstawowych typów kontenerów morskich o standardowych wymiarach. Oznacza, że ma długość 20 stóp, co jest równoważne z około 6,1 metra. "DV" oznacza "Dry Van", co wskazuje, że jest to suchy kontener, który jest szczelny i nie posiada specjalnych właściwości, takich jak chłodzenie czy ogrzewanie.

Standardowe wymiary kontenera 20DV to:

Długość: około 6,058 metra (20 stóp) Szerokość: około 2,438 metra (8 stóp) Wysokość: około 2,591 metra (8,5 stopy) Jest to jeden z najczęściej używanych typów kontenerów w międzynarodowym handlu, umożliwiający efektywny transport towarów na dużą skalę.

Kontener 40DV (40-foot Dry Van) to kolejny popularny typ kontenera morskiego o standardowych wymiarach. Oznacza, że ma długość 40 stóp, co jest równoważne z około 12,2 metra. "DV" nadal oznacza "Dry Van", czyli suchy kontener bez specjalnych właściwości.

Standardowe wymiary kontenera 40DV to:

Długość: około 12,192 metra (40 stóp) Szerokość: około 2,438 metra (8 stóp) Wysokość: około 2,591 metra (8,5 stopy) Kontenery 40DV są szeroko stosowane w międzynarodowym handlu, ponieważ oferują większą przestrzeń ładunkową w porównaniu do kontenerów 20DV. Dzięki swoim wymiarom i standardowej konstrukcji są kompatybilne z różnymi środkami transportu, takimi jak statki, pociągi i ciężarówki.

Kontener morski - zastosowanie

Kontenery morskie mają szerokie zastosowanie w międzynarodowym handlu i logistyce. Oto kilka głównych zastosowań kontenerów morskich:

Transport morski: Kontenery morskie są wykorzystywane do przewozu towarów drogą morską na dużą skalę. Są ładowane na statki kontenerowe, które mogą przewozić setki i nawet tysiące kontenerów naraz. Transport morski jest efektywny pod względem kosztów i umożliwia transport dużych ilości towarów na długie odległości.

Transport lądowy: Kontenery morskie są kompatybilne z różnymi środkami transportu lądowego, takimi jak ciężarówki i pociągi. Mogą być ładowane na ciężarówki na terminalach kontenerowych i przewożone do docelowych miejsc, co umożliwia dalszą dystrybucję towarów po dostarczeniu przez statek.

Składowanie: Kontenery morskie są również wykorzystywane do składowania towarów. Mogą być przechowywane na terminalach kontenerowych, w magazynach lub na terenie klienta. Kontenery są szczelne i zapewniają ochronę przed warunkami atmosferycznymi oraz możliwość łatwego przenoszenia i stertyfikacji.

Intermodalność: Kontenery morskie umożliwiają intermodalny transport towarów, czyli przemieszczanie ich między różnymi środkami transportu bez potrzeby przepakowywania. To znacznie usprawnia proces logistyczny i redukuje czas i koszty związane z przeładunkiem towarów.

Handel międzynarodowy: Kontenery morskie są niezbędne w międzynarodowym handlu, umożliwiając przewóz towarów z jednego kraju do drugiego. Dzięki standardowym wymiarom i możliwości stosowania różnych środków transportu kontenery są efektywnym rozwiązaniem logistycznym na globalną skalę.

Ważne jest, aby zauważyć, że kontenery morskie są wykorzystywane nie tylko do transportu towarów, ale także do przewozu specjalnych ładunków, takich jak żywność, chemikalia czy ładunki niebezpieczne. Istnieją również specjalne typy kontenerów, takie jak chłodnie (reefery) do transportu towarów wymagających kontrolowanej temperatury.

Więcej artykułów

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najnowsze informację na temat Omida Trade.

* Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowych w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną o treści pochodzących od Omida Logistics Sp. z o.o.
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez Omida Logistics Sp. z o.o. telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących celem przedstawienia informacji handlowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 lipca 2014 r. - Prawo telekomunikacyjne

Administratorem Państwa danych osobowych będzie Omida Logistics Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Omida). Można się z nami skontaktować w następujący sposób: listownie na adres: Aleja Grunwaldzka 472C, 80-309 Gdańsk, przez e-mail: bok@omida.pl lub telefonicznie: +48 58 741 88 14. Dane osobowe będziemy przetwarzać w celu przygotowania ofert dotyczących produktów i usług Omida. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdziesz tutaj.

Omida Logistics Sp. z o.o.
Copyright © Omida Logistics Sp. z o.o. 2010 - 2024
| Wszelkie prawa zastrzeżone
Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie plików Cookies. Więcej na Polityka Prywatności