Transport i dostawy kontenerów – co warto wiedzieć?

Transport i dostawy kontenerów – co warto wiedzieć? | Omida Logistics
lista zadań do wykonania przed dostawą kontenera

Transport i dostawy kontenerów – co warto wiedzieć?

Zacznijmy od podstawowych pojęć, których znajomość się przyda i jest nieodłączna jeśli chodzi o dostawy:

HDS- dźwig na aucie. Zwykle występuje w konfiguracji krótkie auto + przyczepa, i jest idealne do transportu 20’, czyli małych kontenerów o długości 6m. HDS na długiej naczepie jest coraz popularniejszy, ale raczej tam gdzie kontenerów jest dużo, czyli okolice portów i dużych terminali/depotów. Duży HDS jest droższy niż mały, a co za tym idzie na dłuższych dystansach po prostu się nie opłaca.

Platforma- płaska naczepa. Transport autem z platformą jest tańszy niż z podkontenerówką.

Podkontenerówka- naczepa dostosowana tylko do przewozu kontenerów. Nie ma opcji przewożenia niczego poza kontenerami, transport wychodzi drożej.

Zawiesia- liny lub łańcuchy, które zaczepia się o kostki kontenerów. Dla dużych kontenerów muszą być odpowiednio dłuższe, żeby bezpiecznie go rozładować.

Znakomita większość kupujących kontenery prosi jednocześnie o wycenę transportu oraz rozładunku. To oczywiste- kupując kompleksową usługę nasza praca kończy się na opłaceniu faktury, a resztą zajmuje się sprzedający. To wygodne, zwłaszcza że nie każdy posiada potrzebną wiedzę oraz często nie zdaje sobie sprawy ile pracy potrafi być przy organizacji pojedynczej dostawy.

W dużych miastach oraz zagłębiach kontenerowych zwykle nie ma problemu i można wręcz przebierać w firmach oferujących przewóz czy usługi rozładunku, włączając w to też dostawy 40’ już z HDS-em, a każdy kto choć kilka takich dostaw organizował ma w różnych punktach zaufaną osobę której wrzuca takie zlecenia, bo wie, że będzie szybko i sprawnie.

Rzecz trochę bardziej się komplikuje w mniejszych miejscowościach, gdzie często nie ma nikogo kto by dysponował odpowiednim sprzętem oraz niestety wiedzą.

I tu się zaczyna szukanie – kto bliżej (żeby taniej oczywiście), kto ma terminy (żeby skoordynować to z ciężarówką), kto da radę (bo nie każdy HDS da radę rozładować 40’ czy chłodnię), kto oferuje dobrą stawkę. Trzeba też mieć z tyłu głowy, że czasem lepiej dopłacić kilka złotych i mieć pewność że przyjedzie ktoś ogarnięty niż kombinować, z zagrożeniem życia i zdrowia biorących udział w tym przedsięwzięciu.

A teraz technikalia dotyczące miejsca rozładunku:

  • czy dojazd jest utwardzony – żeby się nie zakopał nikt,
  • ile miejsca jest obok – żeby HDS mógł się rozstawi- naczepa plus „łapy”,
  • czy zaraz obok nie rośnie drzewo?
  • czy podłoże jest przygotowane na posadowienie kontenera?

IMG 6858

IMG 6859

Czasem miejsce posadowienia jest na tyle wymagające, że trzeba małego dźwigu żeby uzyskać potrzebny wysięg lub uchronić okolicę. Nierzadko proszę zatem kupującego o kilka zdjęć wybranego miejsca, żeby odpowiednio poinformować kierowcę.

Ja osobiście chętnie oferuję swoim klientom rozładunek, bo mimo że czasem potrafi to zająć naprawdę sporo czasu, to miło trafić na profesjonalistów z którymi w przyszłości można zrobić kolejne rozładunki, a przy okazji trzymać rękę na pulsie i mieć pewność, że wszystko pójdzie gładko :)

Zdjęcie WhatsApp 2023-10-12 o 11.50.04 3366a08b

*Artykuł został napisany przez Kasię Józefowicz. W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań, prosimy o bezpośredni kontakt. *

Więcej artykułów

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najnowsze informację na temat Omida Trade.

* Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowych w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną o treści pochodzących od Omida Logistics Sp. z o.o.
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez Omida Logistics Sp. z o.o. telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących celem przedstawienia informacji handlowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 lipca 2014 r. - Prawo telekomunikacyjne

Administratorem Państwa danych osobowych będzie Omida Logistics Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Omida). Można się z nami skontaktować w następujący sposób: listownie na adres: Aleja Grunwaldzka 472C, 80-309 Gdańsk, przez e-mail: bok@omida.pl lub telefonicznie: +48 58 741 88 14. Dane osobowe będziemy przetwarzać w celu przygotowania ofert dotyczących produktów i usług Omida. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdziesz tutaj.

Omida Logistics Sp. z o.o.
Copyright © Omida Logistics Sp. z o.o. 2010 - 2024
| Wszelkie prawa zastrzeżone
Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie plików Cookies. Więcej na Polityka Prywatności