Kontener chłodniczy - co warto wiedzieć

Kontener chłodniczy - co warto wiedzieć | Omida Logistics

Kontenery chłodnicze poza światem transportu morskiego coraz częściej służą stacjonarnie firmom z najróżniejszych branż. Wbrew swojej nazwie oferują płynną regulację temperatury w zakresach nawet od -60 C aż do +40 C, a także możliwość ustawienia % wilgotności czy zawartości CO2 wewnątrz. Dzięki temu sprawdzają się przez cały rok zarówno grzejąc jak i chłodząc, lub mrożąc.

Garść ciekawych zastosowań z życia wziętych:

  • podgrzewanie masy bitumicznej przed dalszą obróbką
  • przechowywanie wieloryba
  • uprawa boczniaków
  • magazyn alkoholu na weselu
  • składowanie akumulatorów
  • schładzanie mięsa
  • izolowany warsztat wraz z częścią garażową

Oprócz powyższych, praktycznie każda gałąź branży spożywczej, farmaceutycznej, chemicznej, i wielu innych znajdzie zastosowanie dla tego typu kontenerów.

W przypadku niesprawnego agregatu taki kontener to tzw. izoterma, czyli termicznie zabezpieczony kontener magazynowy. Jest to też dobra baza do przeróbek (izolacja już jest, a to pozwoli zaoszczędzić sporą sumę) na kontener warsztatowy czy nawet mieszkalny.

Budowa

Chłodnia różni się trochę od kontenerów „suchych”. Jej ściany, dach, podłoga oraz drzwi wypełnione są pianą PIR, a wnętrze wykończone jest blachą kwasoodporną. Podłoga natomiast to najczęściej aluminiowy gretting- warto się upewnić, że kółka np. wózka widłowego nie będą w wpadać w jego szczeliny. Jeśli wolimy płaską podłogę, to celujmy w kontenery w rozmiarze 45’- w nich to standard. W każdym rogu podłogi znajduje się też odpływ, który umożliwia osuszenie np. po myciu.

Kontenery chłodnicze - Omida Trade

Kontenery chłodnicze - Omida Trade

Na froncie znajduje się agregat, który do pracy potrzebuje prądu :) Jest kilka wiodących marek producentów, od Carriera, Daikina i ThermoKinga, które znajdziemy we wszystkich starszych używkach, po StarCoola w nowych oraz kilkuletnich kontenerach. Różnica jest taka, że jeden będzie mniej awaryjny, ale droższy w naprawie, drugi będzie można naprawić używanymi częściami, trzeci przez telefon a do czwartego będzie potrzebny serwis- ciężko zatem stwierdzić który lepiej, każdy ma wady i zalety.

Zasilanie

Aby zapewnić sprawne i bezpieczne działanie agregatu, źródło powinno mieć:

  • zabezpieczenie 32A
  • moc 10kW
  • zasilanie 380/430V

W kontenerach na morze oryginalna wtyczka jest 4-pinowa, i przed stosowaniem stacjonarnie jest zwykle wymieniana na okrągłą 5-pinową.

Kontenery chłodnicze - Omida Trade

Kontenery chłodnicze - Omida Trade

Jak kupować?

No dobrze, to wiemy już komu i do czego mogą się przydać chłodnie, a także jak są zbudowane. Na co zatem zwrócić uwagę przy zakupie?

Najważniejsza kwestia to sprawność agregatu. Potwierdzeniem jego sprawności jest pozytywne przejście testu PTI (pre-trip inspection). To taka procedura którą musi przejść każdy kontener tego typu przed załadunkiem i wysyłką. Potwierdzeniem jest naklejka na agregacie z datą wykonania testu. Warto też dowiedzieć się, zwłaszcza w przypadku kontenerów używanych, jakiej gwarancji udziela sprzedający, oraz czy dysponuje serwisem chłodniczym, który w razie awarii (lub po prostu pytań) pomoże.

Kolejna kwestia to oczywiście wygląd zewnętrzny. Kupując kontener używany trzeba się liczyć z tym, że w poszyciu będą wgniotki, rysy czy łatki- to normalne i w niczym nie przeszkadza. Warto przyjrzeć się wałkom na drzwiach i upewnić się, że są proste i nie będą utrudniać otwierania/zamykania, a także sprawdzić uszczelki na wrotach. Uszczelki pełnią dość ważną rolę- ich zadaniem jest sprawić, że nic z zewnątrz nie dostanie się do środka: ani powietrze, ani deszcz. Z tego powodu czasem manipulowanie wrotami może być utrudnione- uszczelki potrafią się zassać wręcz- ale to dobry znak.

No i ostatni punkt na liście, czysto estetyczny- odnowienie. Niektórzy dają wybór, niektórzy sprzedają tylko kontenery po malowaniu. Mimo, że taka usługa trochę podnosi cenę, to osobiście uważam że warto, bo przy szlifowaniu można pozbyć się korozji (zwłaszcza na słupach narożnych oraz przy wrotach) a także zdecydowanie poprawić wygląd zewnętrzny. Jeśli kontener ma nam służyć długo, i przy okazji stanowić widoczny element krajobrazu- tym bardziej. Więcej o całym procesie już w następnym wpisie na naszym blogu.

A tymczasem - jeśli obejrzymy kontener i wszystko jest ok, lub mamy sprawdzonego dostawcę któremu ufamy, możemy śmiało dokonać zakupu :)

W przypadku jakichkolwiek pytań lub niejasności, a także w przypadku zainteresowania kupna kontenera chłodniczego, zapraszamy do kontaktu. Bezpośredni kontakt do osoby zajmującej się tematyką kontenerów chłodniczych pod numerem telefonu +48 799061967 lub mailowo - katarzyna.jozefowicz@omida.pl

Więcej artykułów

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najnowsze informację na temat Omida Trade.

* Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowych w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną o treści pochodzących od Omida Logistics Sp. z o.o.
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez Omida Logistics Sp. z o.o. telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących celem przedstawienia informacji handlowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 lipca 2014 r. - Prawo telekomunikacyjne

Administratorem Państwa danych osobowych będzie Omida Logistics Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Omida). Można się z nami skontaktować w następujący sposób: listownie na adres: Aleja Grunwaldzka 472C, 80-309 Gdańsk, przez e-mail: bok@omida.pl lub telefonicznie: +48 58 741 88 14. Dane osobowe będziemy przetwarzać w celu przygotowania ofert dotyczących produktów i usług Omida. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdziesz tutaj.

Omida Logistics Sp. z o.o.
Copyright © Omida Logistics Sp. z o.o. 2010 - 2024
| Wszelkie prawa zastrzeżone